top of page

Понякога книжните богове (ако има такива) чуват молбите ми. Преди известно време, когато прочетох за първи път дебютния роман на Уорън Фейхи „Фрагмент“ започнах да очаквам с нетърпение някой да се сети и да издаде тази прекрасна книга на българския пазар. Същевременно обаче си знаех, че това никога няма да стане. За щастие обаче, се оказа, че греша. Благодарение на издателство AlexSoft (отговорни покрай другото и за излезлите книги на Стив Олтън, Дж.А. Конрад и Грейг Бек) феновете на динамичния техно-трилър от типа „атака на чудовища“ имаха възможност да се запознаят с един невероятен роман, който с динамиката си оставя леко назад дори книга на Матю Райли… и го засрамва напълно, поне що се отнася до правдоподобност.

 

Всичко започва през 1791г., когато капитан Амброуз Хендерс и екипажът му попадат на изолиран, неоткрит дотогава остров. Земната твърд за тях е като дар Божи – място, където да съберат припаси и вода… или поне докато не изпращат първите хора там.

В наши дни корабът „Тризъбец“ е дом на риалити шоуто „Живот в морето“. С рейтинги, които се сриват постепенно, това, от което екипажът на „Тризъбец“ се нуждае отчаяно, е нещо драматично. И то се случва, когато до корабът достига зов за помощ от малкия и практически неизследван остров Хендерс… А щом първите учени стъпват на брега, драмата се превръща в кошмар. Защото островът е дом на същества, развили се по напълно различен начин от всичко друго на планетата ни. Хендерс – отломка от изгубен континент, е дом на най-смъртоносната биосфера на цялата планета… и място, където нашите герои ще трябва да се опитат някак да оцелеят, което изобщо не е лесна задача.

Изключително мощен дебют, „Фрагмент“ на Уорън Фейхи може би не „помита 

Фрагмент

пода с „Джурасик парк“" (SFREVIEWS.NET), но със сигурност го забива в земята по отношение на научна достоверност. Личи си, че Фейхи е прекарал доста време в проучване и подготовка преди да седне пред клавиатурата – изчадията, обитаващи остров Хендерс са не просто извънземно чужди, но и забележително възможни от гледна точка на еволюционната биология. Сравненията с „Джурасик парк“ са изключително чести – може би заради темата (остров пълен с чудовища/динозаври), но приликите честно казано свършват дотук. В „Джурасик парк“ имаме генно инженерство – човешка намеса в природата. Във „Фрагмент“ мотивът е алтернативната еволюция (която набира голяма популярност и то не само сред феновете на фантастиката). Освен това динозаврите в „Джурасик парк“ изглеждат направо миловидни пред кошмарните обитатели на остров Хендерс. Това не е точно поредната история от типа „хората се озовават на самотен остров и чудовищата ги избиват, защото си нямат друга работа и искат да опитат човешко месце.“ Защо ли? Ами защото фауната и флората на острова (границите между двете се размиват там) не правят разлика между хората и другите обитатели на Хендерс. Това е място, където всичко изяжда всичко останало (сцените, които показват това са изключително динамични и определено кинематографични по въздействие) – където всяка секунда по-едрите изяждат по-дребните и от своя страна стават жертва на още по-голямите, които от своя страна…. сещате се. А хората се навират точно между шамарите. И дори не подозират за невероятното съкровище (не в смисъла на богатство), което ги чака някъде из дълбините на зеления ад.

Авторът разполага с много добър стил, динамичен почти колкото този на Матю Райли, правдоподобни герои (чието количество намалява с напредъка на историята) и научна достоверност. Прекалено подробното изреждане на марки дрехи, часовници, обувки и т.н. нито за момент не дразни, а напротив – всъщност задълбочава реализма на историята.

Препоръчвам на всички фенове на Крайтън, Матю Райли и Джеймс Ролинс.

bottom of page