top of page

Краят на 21-и век. Човечество, променило се почти до неузнаваемост в свят, толкова различен от съвременния... и някак толкова близък. Тези странни времена ще станат още по-странни скоро - 65 хиляди тела с извънземен произход изгарят в земната атмосфера. Слаб сигнал, подобно далечен зов, се носи из пространството... но дали е предназначен за нас? И откъде всъщност идва?
Корабът "Тезей" е изпратен да проучи нещата - с екипаж, по-странен от всичко, което сте виждали. Биолог - повече машина, отколкото човек. Лингвист с хирургически индуцирано множествено разстройство на личността. Професионален войник-пацифист. Човек с половин мозък.
Начело на този странен екипаж - загадъчен изкуствен интелект и не по-малко загадъчен... вампир.
Онова, което ги очаква в края на пътя е невероятно... чуждо, и същевременно напълно ужасяващо. Сред гигантския извънземен артефакт, носещ показателното име Роршах, екипажът на "Тезей" ще преживее първи контакт с чуждоземен разум... но всъщност дали ще го преживее?

 

Първият контакт. Една от най-вечните теми в научната фантастика, крайъгълен камък за множество автори от различни калибри. Тема, дала материал за доста посредствени неща, но и за шедьоври като "Битие" на Брин или вечната класика "Рама" на легендарния Артър Кларк. До известна степен тази тема е покрита и в романа на Крайтън "Сфера", но сюжетът там взема напълно различна посока. 
Питър Уотс обаче подхожда към темата по напълно различен начин от повечето споменати, изграждайки първоначално един свят от бъдещето, в който думата 

Слепоглед

"човешко" е придобила много различен смисъл. Време, в което човеците вече не са точно "човеци" след многобройните био- и нано-подобрения. Време, когато ноосферата - еволюирал наследник на Интернет - и вездесъщата база-данни КонСенсус властват навсякъде. И накрая - време, в което човечеството се е видяло принудено да възкреси по генетичен път изчезналите хищни братовчеди на Хомо Сапиенс - вампирите. Но не вампирите, които познаваме от съвременната литература - не живите мъртви от "Сейлъмс Лот" или блещукащите красавци от "Здрач", а истински хищници, чието съществуване е обяснено с желязна логика и страхотни идеи, включително велико обяснение за атавистичния им ужас от кръстове. 
Няма да говоря много за героите - всеки един от тях е толкова уникален, че ще ми бъде необходимо твърде много място. От истински смъртоносния вампир начело на мисията до разказвачът с половин мозък, героите са странни, едновременно познати и не по-малко чужди от формите на живот, които евентуално им предстои да срещнат. А тук извънземните са наистина извънземни, по-чужди дори от ксеноморфите в класиката "Пришълец".
Изключително мрачна, студена и амбициозна, "Слепоглед" е истинско предизвикателство за читателя, дори и за свикналите с т.н. "твърда научна-фантастика". Без обяснителните бележки под текста доста от четящите могат да се оплетат, а на някои историята може да се стори скучна, бавна и тегава - това са предимно хора, свикнали на леки и бързи четива и очакващи същото и от "Слепоглед". Да, ама не. Питър Уотс не играе по правилата на до известна степен комерсиализирания жанр на фантастиката (която комерсиализация не е непременно лошо нещо - има примери, които в някои случаи показват точно обратното, но всеки преценява за себе си). За да схванете напълно "Слепоглед", трябва сериозно да си напънете мозъка - а и тогава ще са необходими поне няколко препрочитания, за да откриете какво всъщност представлява романът. Невероятно добре проучен и написан (пък макар и малко сухо на места), "Слепоглед" попада на границата между твъдрата фантастика с елементи на хорър и чисто научното изследване на самите нас и обществото ни - как функционираме, какво представляваме, в какво рискуваме да се превърнем. 
В заключение - "Слепоглед" не е книга, която ще се хареса на всеки. Не е бестселър в смисъла, който сме свикнали да придаваме на тази дума. Но е от онези редки книги, които под цялата си сложност и "сухота" (която не открих никъде, въпреки мненията на някои читатели) крият истински бисери. Роман, който трябва да присъства задължително в библиотеката на всеки почитател на твърдата фантастика. А "Изток-Запад" определено уцелиха десятката с поредицата Magica и страхотните книги, които издават в нея.

bottom of page