top of page

Изминалата 2013-та година беше една от най-силните във филмово отношение година. От това, което знаем досега, тази и следващата години ще бъдат също толкова силни, ако не и повече (особено 2015-а). Измина година на добри ревюта - ще ги последват и още, и още - книги и филми, сериали дори. Преди това обаче реших да ви покажа най-доброто от 2013-а. Не най-доброто според критиците (на кого му пука за критиците?!) или според разните му там снобари, а според моето скромно мнение. Така че ето ви най-доброто от филмовата 2013-а година.

20: Земята: Ново Начало (Afer Earth)

 

Факт - М. Найт Шаямалан допусна много грешки в кариерата си от "Следите" насам. Факт е също, че отчаяно се опитва да поправи грешките си, особено след чудовищния провал на "Последния повелител на въздуха". И "Земята: Ново начало" е голяма стъпка в правилната посока, въпреки че си отнесе отново огромна доза критика. Но страхотната визия, отличната игра на ветерана Уил Смит (и особено на сина му - Джейдън) и силния, пък макар и клиширан сценарий му осигуриха място в моята годишна класация. 

20-те най-добри филма на 2013

19: РПУ Оня свят (R.I.P.D.)

 

 

На практика получил се като версия на "Мъже в черно", само дето без извънземните, "РПУ Оня свят" беше още един предпогалаем хит, който така и не стана всъщност хит - основно заради споменатата почти 90 процентова прилика с "Мъжете". Въпреки това обаче чудесното екранно партньорство между Райън Рейнолдс и легендата Джеф Бриджис, съчетано с впечатляващи спец ефекти и качествен хумор бяха достатъчни, за да го направят един от любимите ми филми в жанра тази година, може би точно заради клишетата и приликата му с любимата трилогия с Уил Смит и Томи Лий Джоунс.

18: Елизиум (Elysium)

 

 

Нийл Бломкамп ми стана любимец още със страхотната фантастика "Сектор 9", която под цялата си футуристична визия и уникално реални извънземни беше всъщност доста сериозен филм за това как се отнасяме с различните от нас. Новият проект на Бломкамп - "Елизиум" с Мат Деймън и Джоди Фостър по нищо не отстъпва на "Сектор 9" - пиршество за феновете на фантастиката (и донякъде на киберпънк течението ѝ), "Елизиум" е и брутално, кърваво и много актуално предложение. И тъй като съм фен на научната фантастика във всичките ѝ варианти просто бях обречен да харесам филма - още повече, че под тоновете чудесни специални ефекти имаше много, много смисъл.

17: Открит Гроб (Open Grave)

 

 

Много изненадващо предложение в жанра на психотрилъра, "Открит гроб" привлече вниманието ми най-вече с участието на Шарлто Копли, който игра чудесно в "Сектор 9" и "Елизиум". Тук актьорът е в стихията си в ролята на мъж, събудил се в яма с мъртви тела, намираща се в безлюдна, отдалечена пустош. И докато времето му изтича, той трябва да разбере дали групата хора, които го измъкват от ямата, са убили мъртъвците долу... или самият той е отговорен за жестоките убийства.

Добра режисура, отлична игра на Копли и останалите, плюс изключително стилно изградена мистерия, отредиха на "Открит гроб" седемнадесетото място в класацията ми.

16: Чудака Томас (Odd Thomas)

 

Поредна екранизация по бестселър на легендарния автор Дийн Кунц, "Чудака Томас" е базирана по едноименната първа част от доста успешна поредица романи, издавана и у нас. Режисиран от Стивън Сомърс ("Мумията"), фентъзи трилърът разказва историята на младия Од Томас - готвач, притежаващ дарбата (или проклятието) да вижда мъртвите. Но сравнително спокойния живот на Од е на път да се промени към доста по-зле. В малкото заспало градче са се пробудили зли сили. Нещо ужасно е на път да се случи и само Од може да спаси деня... но дали цената няма да е твърде висока?

Макар и нискобюджетен, "Чудака Томас" е една от най-добрите екранизации по Кунц до този момент, с чудесна актьорска игра (особено на младия Антон Йелчин и Уилям Дефо) и доста добри ефекти. Това и го превърна в подходящ за моята класация.

15: Върколака (Wolverine)

 

Завръщането на Хю Джакмън във вече станалата му легендарна роля на мутанта Логан - Върколака, отбеляза значително подобрение от предния му самостоятелен филм. Този път Върколака отиде в Япония, където го очакваше определено трудна битка. Ролята на Логан пасва като ръкавица на Джакмън и си личи, че той се чувства удобно и уверено докато разнищва противниците си с адаматиевите си остриета, а сблъсъкът му с величествения Сребърен самурай беше нешо, което си заслужаваше да се види.

14: Тексаско клане 3D (Texas Chainsaw 3D)

 

Новината за нова част от култовата слашър поредица ме изненада първоначално. Първата ми реакция беше леко разочарование от факта, че филмът няма да е продължение на двата страхотни римейка на Майкъл Бей, но пък разочарованието ми не трая дълго, след като разбрах, че главната роля е поверена на любимката ми Александра Дадарио. Поредният оплют от критиката филм в класацията ми, "Тексаско клане" игнорира както двата римейка, така и всички филми от серията след оригиналния и се справя доста добре със задачата си, въпреки някои сериозни пропуски от страна на сценаристите.

13: Самотния Рейнджър (The Lone Ranger)

 

Един от големите провали на 2013-а година, което за мен е абсолютно непонятно. Да, "Самотния рейнджър" си беше преразказ на "Карибски пирати: Проклятието на Черната Перла" (дори режисьорът - Вербински - е същия, пък и отново едната главна роля е поверена на Джони Деп), но въпреки това филмът си беше достатъчно добър, особено на фона на абсолютно кретенския си (ако и култов) първоизточник. Забавно, леко и невзимащо се насериозно зрелище (въпреки някои каращи те да се замислиш моменти) "Самотният рейнджър" за мен остана незаслужено подценен.

12: Железния човек 3 (Iron Man 3)

 

Най-добрата част от всички филми за Железния човек, режисираният от Шейн Блек епичен екшън изправи милиардера Тони Старк срещу най-големия му противник досега - Мандарина, а този път залозите за самия Старк са по-големи от когато и да било. 

Поредният филм, за който не успях да направя ревю миналата година (но скоро ще го имате), "Железния човек 3" показва определено, че "Марвел" продължават да вдигат летвата все повече с филмовата си вселена след чудесния нов "Спайдърмен", епичните "Отмъстители" и "Тор". Робърт Дауни Джуниър е перфектен в ролята, както винаги, а Гай Пиърс и Бен Кингсли са по-класни от когато и да било.

11: Възпламеняване (Catching Fire)

 

Втората част на сравнително успешния "Игрите на глада" показа огромен напредък спрямо предшественика си. Екранизацията по втория от трите бестселъра на Сюзън Колинс следва сравнително плътно сюжета на романа (радост за хард-феновете), а Дженифър Лоурънс освен приятна за окото се показа и като много добра актриса - да не забравя и партньорите ѝ на екрана особено чудовищния Уди Харелсън и ставащия все по-добър Джош Хътчирсън. Режисьорът Франсис Лорънс определено напипа точната комбинация екшън и драма - нещо, в което предшественикът му Гари Рос не се справи чак толкова добре, колкото му се искаше.

10: Световна война Z (World War Z)

 

Зомбитата във всичките им форми станаха неделима част от поп-културата през последните години - всъщност немъртвите твари преживяха истински възход след като киното ги бе позабравило през деветдесетте години. Филми като "Заразно зло" и сериали като "Живите мъртви" привличат все повече почитатели (и критици) и това си има добрите и лошите страни - зависи дали сте фенове за трупоядните бивши човеци или не. Но от които и да спадате, просто трябва да видите "Световна война Z - един от най-зрелищните и класни филми по темата напоследък. Базиран на бестселъра на Макс Брукс (издаван и у нас), но с по-линеен сюжет от него, филмът ни представи величествени компютърни ефекти, силен сюжет и Брад Пит във върхова форма - а това, за фенове на жанра като мен, беше повече от достатъчно.

9: Ридик (Riddick)

 

Третата част на мрачната космическа опера се оказа точно това, което очаквах, че и повече. Завръщането на Вин Дизел като култовия Ричард Ридик ни върна към корените на историята, захвърляйки анти-геройската особа на Ридик в изключително суровата среда на извънземна планета, пълна с опасни твари. Но, както пристигналите да го търсят ловци на глави скоро разбират, Ридик е най-смъртоносното и опасно нещо на планетата.

Поне докато не идва бурята... а с нея и чудовищата...

Дейвид Туохи ни поднесе стилен космически хорър-екшън, в който Вин Дизел си остана безспорната звезда. След залитането на режисьора към космическата опера с втория филм  от серията, "Ридик" е това, от което феновете на сагата имаха нужда - брутален, мрачен екшън в най-добрите традиции на жанра.

8: Играта на Ендър (Ender's Game)

 

Орсън Скот Кард може и да е неприятен тип, но безспорно умее да пише и поредицата за Ендър "Ксеноцида" вече дълги години е сред най-добрите в жанра. Затова и вниманието към предстоящата екранизация по първия роман от серията - "Играта на Ендър" - беше толкова голямо от страна на феновете на твърдия жанр. Резултатът - е, имаше разочаровани, имаше и очаровани. Аз лично съм от последните, защото никога не очаквам някой филм да следва плътно книгата, по която е правен (какъвто е големия проблем на Ендър според повечето критици). Като отделен фантастичен екшън с известни допирни точки до книгите обаче, филмът е страхотен. Зрелищен, интригуващ и стилен, а Харисън Форд и Бен Кингсли открадват шоуто, въпреки истински добрата игра на младите Аса Бътърфилд (Ендър) и Хейли Стейнфилд).

7: Забвение (Oblivion)

 

Напоследък Том Круз като че е във всеки втори научнофантастичен филм. В това, разбира се, няма нищо лошо - Круз е достатъчно добър актьор, за да изиграе почти всичко и то добре. В комбинация с Морган Фрийман залозите се вдигат, а какъв е резултатът вече сте видели (или предстои да видите) в "Забвение" - завладяващ фантастичен екшън, в който нищо не е такова, каквото изглежда първоначално.

Базиран на комикс и режисиран от Джоузеф Косински (автор и на комикса, впрочем), "Забвение" впечатлява с добри идеи, добра актьорска игра и пленителна, стилна визия. Именно тези три неща бяха най-хвалени от критиката, но откъм история според повечето зрители и критици нещо куца. Може и така да е, но това едва ли има кой знае какво значение - филмът си е достатъчно добър и в този си вид.

6: Огненият Пръстен (Pacific Rim)

 

Един от най-зрелищните филми на изминалото лято, "Огненият пръстен" показа Гийермо Дел Торо в една от най-върховите си форми досега. Епичния реверанс на Дел Торо към японските филми и анимета за гигантски чудовища и също толкова гигантски роботи не се превърна в очаквания чудовищен хит, но все пак си спечели стабилно количество фенове и предпоставка за вторли филм.

Впрегнал цялата мощ на съвременните специални ефекти, Дел Торо поднесе истинско пиршество за очите и останалите сетива. Сблъсъците между кайджу и роботите са нещо, което дълго ще се помни от феновете, а чудесната игра на Чарли Хънам  и ветерана Идрис Елба (плюс култовата поява на Рон Пърлман) допринесоха още повече за доброто впечатление от филма. Безспорно едно от най-силните предложения на 2013-а.

5: Тор:Светът на Мрака (Thor:The Dark World)

 

Като заговорихме за епични и завладяващи филми, петото място в класацията на The God Of Tears Project се заема от може би най-добрия супергеройски филм на Марвел за тази година, задминавайки дори "Железния човек 3". 

Втората част от сагата за скандинавския бог Тор, развиваща се след събитията в "Отмъстителите", се отличава с мрачна атмосфера, зашеметяващи битки и страхотно зловещ Кристофър Екълстън... чийто герой обаче - Малекит Прокълнатия - остана не достатъчно добре развит и това го обрече да стои в сянката на Локи, който тук се развихря както само той си знае в може би най-чудовищното изпълнение на Том Хидълстън досега. Доста по-добър от първия филм, "Светът на мрака" е задължителен за всеки фен на Марвел... и на Локи...

4: Човек От Стомана (Man Of Steel)

 

Филмът, който промени мнението ми за Супермен.

Режисиран от Зак Снайдър и продуциран от самия Кристофър Нолън, "Човек от Стомата" представи Кал-Ел, последния от своята извънземна раса, в светлината, в която героят заслужаваше. Невъзможно зрелищен, но същевременно и емоционален и силен като история, филмът ни показа Супермен на двадесет и първи век, лишен от едновремешния блясък, помпозност и лигавщини. Сблъсъкът между Кал-Ел и Генерал Зод ще остане в историята като може би най-титаничния двубой в историята на киното, слагайки в малкия си джоб трите Трансформърса взети заедно. 

Далеч от типичния филм за супергерой, навлизащ по-скоро в областта на твърдата научна фантастика, "Човек от стомана" ме накара да преодолея предрасъдъците си спрямо героя - нещо повече, накара ме да направя нещо, което никога не съм мислил, че ще стане - да харесам Супермен. 

3: Морето на Чудовищата (Sea Of Monsters)

 

Завръщането на Пърси Джаксън на екран беше голяма и приятна изненада за моя милост. След като първия филм ("Похитителят на мълнии") ми стана любимец (и охулен от критика и хард-фенове на романите - да си гледат работата :P ), очаквах втората част от приключенията на младия полубог и приятелите му да бъде по-добра. И тя се оказа точно това - по-близка до книгата, колкото е възможно, със същия чудесен актьорски състав, допълнен с легенди като Стенли Тучи и някои нови млади таланти, "Морето на Чудовищата" се превърна в един от най-харесаните от мен филми тази година. Чакането си заслужаваше, защото завръщането на Логън, Александра, Брандън и компания надмина очакванията ми и ми предложи забавно и зрелищно пътуване в света, създаден от майстора Рик Риърдън. 

2: Пропадане в Мрака (Star Trek Into Darkness)

 

Кан. 

С тази една-едничка дума може да се обобщи всичко около "Пропадане в мрака" - втората част от рестартираната филмова вселена на "Стар Трек". Уникално силната игра на Бенедикт Къмбербач в съчетание с хипнотичния му глас бяха напълно достатъчни, за да осигурят на филма второто място в класацията ми - но "Пропадане в мрака" е и нещо много повече.

Зрелищен, трогателен, забавен - това са само малка част от нещата, които ми хрумват по адрес на филма. Връзката между Кърк и Спок, епичните космически битки и силната история превърнаха "Пропадане в мрака" в може би най-добрия филм от вселената на "Стар Трек", което показа, че Дж.Дж. Ейбрамс си знае работата и че ще се справи добре с "Епизод 7" на "Междузвездни войни".

1: Пущинакът на Смог (Desolation Of Smaug)

 

"Аз съм Кралят под Планината"

Вторият филм на Питър Джаксън от трилогията му "Хобит", базирана по едноименния детски роман на Дж.Р.Р. Толкин със сигурност е Кралят сред филмите през 2013-а. 

Средната Земя оживява пред очите ни по начин, какъвто не бяхме очаквали дори след величествения финал на "Завръщането на краля", разказвайки епичната история на Торин Дъбощит в похода му към изгубеното царство Еребор и на малкия Билбо Бегинс, който се превърна в нещо много повече от това, което видяхме в предния филм. Зашеметяващите битки, зловещите противници и прекрасните гледки из целия филм обаче служеха само за да ни подготвят за появата на Смог - Дракона с главно Д. Звяр, какъвто не сме виждали досега в киното и какъвто трябва да бъде всеки филмов дракон. Озвучаван от Бенедикт Кърбербач, Смог изпълва със страхопочитание и възхита, а финалните му думи - "Аз съм Огън. Аз... съм... Смърт..." дълго ще отекват в сърцата ни докато чакаме опустошението, което ще нанесе в "До там и обратно"...

И така, това беше моята класация за най-доброто от 2013-а година. Разбира се, тази класация е строго субективна - имах за цел да подредя филмите, които ми харесаха през тази година и мисля, че се получи добре. За жалост не успях да включа някои наистина добри филми извън жанровете горе - особено шедьовъра "Затворници" с Хю Джакмън... но това е положението - все пак сайтът ми е основно за фантастика, фентъзи и хорър... Ако го разширя по-нататък, обещавам догодина да разширя списъка си. А дотогава - благодаря ви, че сте с мен и се надяваме да следите сайта и през дошлата вече 2014-а година.

Още няколко думи

bottom of page