top of page

На връщане от грандиозен рап-концерт, Кери и приятелите й закъсват в не особено приятен квартал. След среща с няколко наглед опасни типа, младите герои са принудени да потърсят убежище в стара, наглед изоставена, къща.

Само дето къщата, в която са се озовали, далеч не е необитаема, както Кери и останалите скоро ще установят. И Адът се отприщва. Буквално.

 

Жанрът "сплетърпънк" (или "сплатърпънк") не е от най-популярните у нас. Характеризиращ се с болезнено подробни описания на смърт, насилие и/или секс, той сякаш беше обречен да остане сравнително недокоснат от нашенски издател. Да, вярно, навремето видяхме една (!) книга на най-големия майстор в жанра - Клайв Баркър, плюс няколко романа на другия великан Ричард Леймън и един разказ ("Ерик Пая" на Греъм Мастертън - "Маниту")... и като че с това всичко свърши. Да, ама явно не. С излизането на "Кървави книги" на Баркър нещата като че започнаха да се подобряват или поне да взимат правилната посока. Това ми мнение се потвърди наскоро, щом за огромна моя изненада, разбрах че "Изток-Запад" ще представят у нас роман на Брайън Кийн - напълно непознат за българския читател (освен на най-върлите фенове на жанра), но доста голямо име на Запад. Този роман, както се оказа, е "Градска готика".

"Градска готика" започва бързо, глави започват да хвърчат почти в началото. Героите като цяло не са особено добре развити, по-скоро щриховани и чувстващи се по-скоро като излезли от страниците на комикс (с изключение може би на втората групичка персонажи - тъмнокожите момчета, които се отправят на спасителна мисия). Това всъщност не е недостатък, защото не героите са най-силната страна на сплетърпънка като жанр (с изключение на тези при Баркър, разбира се) - за разлика от персонажите на Кинг, примерно, които са толкова реални и добре развити, че ги чувстваш истински хора, героите на Кийн имат едно-единствено практическо приложение. А именно? Ами да 

Градска Готика

бъдат избивани, разкъсвани, изнасилвани и т.н. и то по възможно най-бруталния начин. И именно тази двуизмерност на героите и липсата на съпричастност към тях е причината романът всъщност да е толкова забавен. Стига, разбира се, да имате здрави нерви и още по-здрав стомах, защото Кийн не се церемони изобщо, ама изобщо. 

Въпреки че може да се разглежда (и трябва) като литературен еквивалент на "Очите на Скалите" с изкривените уроди, обитаващи сенките и мрака, "Градска готика" е далеч по-атмосферен и добър, а въображението на Кийн (маалко болничко в добрия смисъл) е създал изчадия, на които и Баркър може да завиди.

В заключение - чудесна книга за любителите на екстремното в хоръра. Неангажираща и с бързо действие "Градска годика" е поредният бисер в серията Magica на "Изток-Запад". Книга, която всеки, който нарича себе си фен на ужаса, трябва да има в библиотеката си. Кийн обаче може да пише и без купища черва и кръв - надявам се и великолепния "Терминал" да види бял свят у нас, някога...

bottom of page