top of page

Аз съм Огън. Аз съм Смърт...

Измина една определено благодатна година за фантастиката и фентъзито. Станахме свидетели на умопомрачителни сблъсъци между свръхчовеци за съдбата на Метрополис и света; на завладяващи космически приключения, редом с враг, какъвто не искате да имате; на задъхани приключения в Море, населено с чудовища; на Игри на глада, по-смъртоносни от всякога; на гигантски машини, вкопчени в схватка със също толкова гигантски чудовища; на група деца-войници, играещи смъртоносна игра, от чийто изход зависи съдбата на две раси... И ето, че декември неусетно дойде, а с него - и най-тежката категория сред хитовете на годината. "Пущинакът на Смог".

 

За Торин Дъбощит, младият принц на джуджетата, сблъсъкът с Белия орк - Азог Осквернителя - е само началото. Защото до Еребор, древното царство на неговата раса, има още много, много път. А пътищата, както знаем, могат да бъдат страшно трънливи. 

След среща с чудовищна мечка, която може и да не се окаже чак такъв враг, дружината на Торин, сред която е и титулярът на поредицата - хобитът Билбо Бегинс, поема към Мраколес. Гора, загадъчна и мрачна, както подсказва името ѝ и сега - населена със скверни твари, плод на мрака, спускащ се бавно над Средната земя. И докато Билбо и джуджетата трябва някак да оцелеят сред гигантските паяци и горските елфи, Гандалф Сивия се връща в Дол Гулдур, мрачната крепост на Некроманта - за да открие, че онова, от което се е боял най-много, вече се е случило...

А там, в недрата на Самотната планина, чака пробуден враг, с какъвто малкият хобит Билбо никога не се е сблъсквал. Враг, коварен и зловещ, тласкан от силата на алчността и притежаващ всепомитащата мощ на огъня...

 

Питър Джаксън има страхотния навик да надгражда историите си с всеки следващ филм. Така както "Двете кули" бяха далеч по-добри от "Задругата на Пръстена", така и "Пущинакът на Смог" е два пъти по-добър от "Неочаквано пътешествие". И не говоря само за визуалната му част, която ми отвя главата - и то в година, в която като че всеки следващ филм имаше все по-добри ефекти от предния. Говоря за историята, епиката и героите, сред които виждаме един стар познайник - Леголас, но... по-различен Леголас, по-млад и по-импулсивен, не съвсем онзи, когото помним от предишнат трилогия на Джаксън - и това не е непременно нещо лошо, напротив. Орландо Блум показа, че може да изиграе и образ, който е много повече от обикновен елф... което важи и за Лий Пийс като Трандуил. Владетелят на елфическото царство в северната част на Мраколес (и баща на Леголас) също не е елф, с когото да се шегуваш, а моментния му изблик беше безценен. От елфите няма как да не спомена присъствието на Тауриел в изпълнение на Евенджелин Лили ("Изгубени"), която не присъства в книгата, но пък е приятно за окото допълнение и освен това - причина за един доста любопитен, макар и лееко неестествено стоящ любовен триъгълник. Откъм играта на Лили има още какво да се желае (способна е на много повече, както феновете на "Изгубени" знаят), но въпреки това образът на Тауриел си пасва идеално към пъстрата тълпа обитатели на Средната земя. 

Ричард Армитидж придава страховита осанка на Торин, показвайки как трябва 

Пущинакът на Смог

да изглежда един истински владетел... пък бил той и на изпелелено кралство. Торин е сложен герой, изпълнен с гняв, стара омраза и болка, която пълзи като огън из него. Всички тези неща обаче не само са способни да му донесат така желаната победа... а и да станат причина за гибелта му, ако не успее да ги преодолее. За Иън Маккелън и Гандалф няма какво да говоря много - Маккелън е класен актьор и ролята на  Гандалф му пасва като ръкавица особено след като това е общо пети филм, в който я изпълнява.

Мартин Фрийман обаче беше този, който ме спечели с играта си. Билбо израстна като персонаж, стана по-различен от онова, което беше в началото. Импровизатор, страхливец, храбрец, лъжец и всичко това едновременно, той се превръща изненадващо в най-ентусиазирания за мисията член на групата. Но той носи в себе си нещо. Нещо малко, нещо незначително... Нещо, чиято поквара пълзи като змия в сърцата на хората. "Мой е!" Думи, които преспокойно биха могли да са на Ам-Гъл, не на веселия хобит от Графството. Но властта и покварата на Единствения не познават граници...

И тук идва Смог, драконът, най-съвършеното творение на магьосниците по специални ефекти, появявало се досега на екран. Създаден от дизайнерите като смесица между Западен и Източен дракон (дизайнът му е страхотен), той не е точно Червея, който сме си представяли, докато сме чели книжката като деца (и като по-големи) - той е много повече. Заплашителен, зловещ, алчен и отмъстителен, Смог е дракон, какъвто не сме виждали на екран. Той не е забавния Драко от "Сърцето на дракона", не е величавата Сапфира от Ерагон. Той е вдъхваща страхопочитание природна стихия с резониращ, могъщ глас, чийто тътен приковава, плаши, но и очарова. Бенедикт Къмбърбъч ("Стар Трек: Пропадане в мрака") има уникален глас и придава на Смог един мрачен аристократизъм, превръщащ Дракона в един от най-запомнящите се злодеи в киното до този момент.

 

Дълго ревю стана, огромно дори. Но имам още какво да кажа. Да спомена Бард, който е пример за това как трябва да се изгражда персонаж, описан твърде накратко в книгата (страхотна игра на Люк Еванс, познат ви като Зевс във "Войната на Боговете"). Не трябва да забравям и Беорн, който за жалост нямаше достатъчно екранно време. Да не пропусна Езерния град, уютен, близък до ума и сърцето и все пак чужд и пленителен, или Царството на горските елфи. Или пък сблъсъка между Гандалф и Саурон - може би най-чудовищно титаничния момент в киното за тази година. Или за спускането по реката, изпълнените с много цвят и разнообразие битки... Това са неща, които ще видите - трябва да видите - сами. Защото в година, изпълнена с много добри филми, "Пущинакът на Смог" властва над всички с епичния си сценарий, много силната актьорска игра, главозамайващи битки, спиращи дъха пейзажи и потресаващо добри визуални и звукови ефекти. Забавен, мрачен, величав и разтърсващ - истинска епика. Ето така трябва да изглежда филм от жанра, не поредния опит за телевизионно филмче по D&D. Режисурата на Джаксън е страхотна, талантът му и любовта му към Средната земя личат повече от всякога, а с неговата дарба на надгражда вече сътвореното от самия него, смея да твърдя, че "Дотам и обратно" ще бъде нещо уникално и незабравимо.

И за финал - не мога да пропусна страхотната песен I See Fire на британеца Ед Шийрън, който прави за филма това, което Нейл Фин направи за предния с великолепната Song of the Lonely Mountain. Шийрън никога не ми е бил любимец (въпреки че има добри неща), но I See Fire има невероятна атмосфера, меланхолична, тъжна и много, много фентъзийска. 

И ако след дългото ми колкото самата книжка за Билбо ревю все още не съм ви накарал да отидете на кино (или поне да изчакате DVD версията му), значи или не сте фенове на фентъзито, или просто ревюто ми куца. А не съм сигурен, че ревютата ми куцат, ако разбирате какво искам да кажа ;)

 

Now I see fire
Inside the mountain
I see fire
Burning the trees
And I see fire
Hollowing souls
I see fire
Blood in the breeze
And I hope that you remember me

 

bottom of page