top of page

Пърси Джаксън има проблеми. Отново. Този път обаче изпитанието е далеч по-голямо, отколкото някой може да си представи. Елата на Талия е отровена, магическата бариера, предпазваща Лагера на Нечистокръвните, е отслабена... и след разрушителното нападение от страна на колхидските бикове, младият полубог ще открие, че стар негов познат се е завърнал от мъртвите, вещаейки заплаха, по-унищожителна от всичко, с което полубоговете от Лагера са се сблъсквали.
Единствената надежда за света на полубоговете, а и за нашия собствен,  се крие в митичното Златно руно, което може да излекува умиращото дърво - всъщност дъщерята на Гръмовержеца Зевс, превърнал я навремето в ела, в опит да я спаси от смърт.
Но Златното руно се намира някъде в древното Море на Чудовищата, което от своя страна е в района, наречен от смъртните Бермудския триъгълник. И когато Клариса, дъщерята на бога на войната Арес, е изпратена на мисия, за да го открие, Пърси и приятелите му - красивата Анабет и сатирът Гроувър, не могат да останат безучастни. И се впускат в собствена мисия за руното... не без помощта на Тайсън - новопоявилия се полу-брат на Пърси, който освен това е и... циклоп.
Ала нашите герои не са единствените, които искат руното, а и в Морето на чудовищата опасността е навсякъде. И само тези неколцина герои стоят на пътя на древно зло, изчакващо своя момент да се надигне.

Доста време не беше съвсем сигурно кога - и дали изобщо - ще видим екранизация по втората книга от поредицата "Пърси Джаксън и Боговете на Олимп" на Рик Риърдън. "Похитителят на Мълнията" не се представи според очакванията на "Фокс", освен това бе приет хладно от фен-базата, така че когато "Морето на Чудовищата" беше обявен, се изненадах приятно, тъй като честно казано харесах първия филм. 
С нов режисьор - Тор Фройдентал ("Хотел за кучета"), който сменя Крис Кълъмбъс ("Хари Потър и Философският камък", "Сам в Къщи"), и нови сценаристи в лицата на Скот Александър, Лари Карашевски и Марк Гугенхайм, филмът привлече обратно младите звезди от предишната част - Логан Лърман ("Тримата мускетари", "Предимствата да бъдеш аутсайдер") - Пърси, Александра Дадарио ("Тексаско клане 3D", "Bereavement") - Анабет, Брандън Т.Джаксън ("Агент ХХL - Еволюция", "Тропическа буря") - Гроувър и Джейк Ейбъл ("Скитница", "Аз съм номер 4") - Люк. Сред новите попълнения са Левън Рамбин ("Игрите на глада") като Клариса и Дъглас Смит (гост-звезда в различни телевизионни сериали, включително "Досиетата Х") като Тайсън. В интерес на истината те двамата застават напълно достойно до останалите млади актьори, показвайки голяма доза талант и разбиране на персонажите си. Старите ни познати пък - от Логън до Джейк - играят по-уверено, показвайки малко по-различни страни на героите си, като това най-вече се усеща при 

Морето на Чудовищата

Алекс Дадарио и нейната Анабет. Като се изключи фактът, че най-сетне е блондинка (щастие за феновете), Анабет най-сетне действа като Анабет, след като в "Похитителят на Мълнията" тя до голяма степен заемаше ролята на липсващата Клариса. Така че по отношение на играта на младото поколение актьори във филма нямам какво да кажа, освен добри неща.
И тук е времето да дойде старата генерация - Стенли Тучи ("Джак, убиецът на великани", "Дяволът носи Прада") е брилянтен като директора на лагера - господин Д. или Дионис, който обожава да дразни полубоговете, преиначавайки имената им, както правеше и в книгите. До него застава друг голям актьор - Антъни Хед (сериала "Мерлин" и една особено забележителна поява в "Доктор Кой"), като кентавъра Хирон, замествайки предишния изпълнител на ролята - Пиърс Броснан. Този път Хирон получава малко повече екранно време, отколкото преди, което дава възможност на Хед да покаже на какво е способен. И накрая, но не на последно място, идва Нейтън Филиън ("Касъл", "Серенити") като Хермес - божественият баща на Люк. Филиън определено се забавлява с ролята и това си личи.
Но какво е Морето на Чудовищата без чудовища?! Някъде из нета срещнах коментари относно това, че въпреки множественото число в заглавието, единственото морско чудовище във филма беше Харидба. Да, бе - а къде забравихте хипокампуса, който помага на Пърси и приятелите му по време на тяхното пътуване? Истинска цветна наслада за окото, морският кон може и да не изглежда като чудовище, но реално си е такова. От Харидба всъщност виждаме единствено огромната паст с подобните й на акулови перки зъби, както и вътрешността на масивното й тяло, което е добра идея, макар че след като прегледах няколко концептуални рисунки за филма, мисля, че режисьорът трябваше да се спре на подобното на членестоного същество, представляващо един ранен дизайн на Харидба. Особено забавно попълнение са Джордж и Марта - двете змии от жезъла на Хермес, които са си същите образи като в книгите. Но не само морски чудовища тормозят героите ни - смъртоносната Мантикора, подобно на котка същество с опашка на скорпион, ще донесе много беди на героите ни и тъжен край за един от тях... или пък не? Е, няма да издавам. Въпреки че дизайнът й напомня донякъде този на Химерата от "Гневът на Титаните", това не се набива толкова на очи. От останалите твари мога да спомена Полифем, пазителят на Руното (жалко, че човекоядните му овце са отпаднали от сценария) и самия Кронос, чиято поява е кратка, но паметна - и обещава още по-голямо завръщане, стига продуцентите да дадат зелена светлина на следващия филм - "Проклятието на Титана" (и не, титанът от заглавието не е Кронос).
В заключение - какво мисля за филма. Мисля, че "Морето на чудовищата" е много по-добър от "Похитителя" (който, както казах, също харесвам много), по-близък е до книгата като усещане и е по-голям, не само като ефекти, а и като мащаб, въпреки че реално най-мащабен би трябвало да е "Последният Олимпиец", стига поредицата да бъде екранизирана дотам. От нападението на визуално страхотния Колхидски бик в началото, през шеметното пътуване с таксито, управлявано от трите сестри с едно-единствено око (същите "красавици", които видяхме на кино за последно в "Сблъсъка на Титаните" през 2010), та чак до сблъсъка с невъзстановилия се напълно Кронос, филмът дава на зрителите забавно, диво приключение, което не се взима насериозно и за момент, осигурявайки страхотно прекарани час и нещо. Не трябва да пропускам и сцените, добавящи по нещо за героите и тяхното развитие, като разказа на Анабет за миналото й, когато тя, заедно с Люк и Талия, пристига в лагера... и последвалата съдба на дъщерята на Зевс, довела да превръщането й в ела-пазителка на лагера. Да прибавя и посещението на Пърси при Оракула, което води до страхотна анимирана история за Кронос и войната срещу боговете. Това са сцени, каквито липсваха в първия филм и допринасят доста за усещането на самия филм и героите в него. Досега филмът е събрал над 70 милиона долара приходи при бюджет от около 90 милиона, което е добър знак, имайки предвид, че има още няколко страни, в които "Морето" още не е излязло и в които Пърси и компания имат голяма фен-база. Освен това реакциите от феновете на поредицата, които като цяло не харесаха "Похитителя", този път са до голяма степен положителни към "Морето". Тези два факта, плюс самия финал на филма, носят надеждата, че все пак може и да видим и екранизация по "Проклятието на Титана", а защо не и на останалите две книги от серията...
Филмът вече е у нас - предпремиерно, и по-нетърпеливите от вас могат да го видят. Официалната му премиера е на 30-и, тоест следващия петък. Онези от вас, които обичат забавните филмови приключения, със сигурност няма да останат разочаровани. Е, "Морето на чудовищата" не е примерно "Човек от Стомана" или "Огненият пръстен", но е далеч по-добър от повечето подобни напоследък, а и актьорите в него са по-симпатични и талантливи и от тези в разни вампирски и свръхестествени романси (нищо против филмчетата на тая тематика, де). Следователно бате Годи го препоръчва! 

 

bottom of page