top of page
Без съмнение един от най-важните романи в съвременната научнофантастична литература, “Джурасик парк” се появява за първи път като сценарий за завършил студент, който пресъздава жив динозавър, но впоследствие историята се променя, за да заприлича на онова, което ще се превърне в най-разпознаваемия му роман, дал началото на един от най-известните филмови франчайзи в историята.

 

“Джурасик парк” започва със серия инциденти, започнали пред август, 1989 година, свързани с появяването на загадъчни животински атаки в района на Коста Рика и Исла Нублар – измисленият от Крайтън остров близо до крайбрежието.
Всичко започва с клиниката в малкото рибарско селце Баия Анаско в западния бряг на Коста Рика, където е приет млад мъж със странни наранявания, за които довелите го хора твърдят, че са причинени при строителен инцидент. Докторката обаче подозира, че са причинени от животно…
В резервата “Кабо Бланко”, малко момиченце е атакувано от странен “гущер” и, по-късно ще твърди пред родителите си и пред преглеждащия я лекар, че животното е ходело на два крака – нещо невъзможно за повечето видове гущери…
Отново в клиниката в Баия Анаско, местната акушерка попада на ужасна картина – мъртво бебе, заобиколено от странни, двукраки същества, които изчезват в мрака и бурята, оставяйки необикновени трипръсти следи…

Алън Грант – известен палеонтолог и колежката му – студентката Ели Сатлър, са поканени от милиардера Джон Хамънд, основател и главен изпълнителен директор на “Интернешънъл Дженетик Текнолоджис” (или “ИнДжен”) за един уикенд, през който да посетят мястото, което е създал – “биологичен резерват” и тематичен парк на остров Исла Нублар в Коста Рика. Идеята е Грант и Сатлър, заедно с още няколко души, между които адвокатът Доналд Дженаро и ексцентричния математик Иън Малкълм, да направят обиколка из острова и да дадат експертните си мнения относно начинанието на Хамънд.
От момента, в който истината се разкрива пред очите на посетителите, до първия инцидент, единственият, който не се изненадва от случилото се е именно Малкълм, който благодарение на специалността си – теорията на хаоса – отдавна е предсказал кошмарния край на дългогодишната мечта на Хамънд.
Защото резерватът на остров Нублар не е обикновен. Животните в него не са маймуни, слонове или тигри, а много по-опасни. Благодарение на напредъка на технологиите си, Хамънд и “ИнДжен” са възкресили отново няколко различни вида динозаври… и според Малкълм е само въпрос на време нещо лошо да се случи.
 

 

 
Изгубеният Свят

 

През 1995-а година, няколко години след титаничния успех на екранизацията на “Джурасик парк”, Крайтън написва продължението – “Изгубеният свят”, носещ същото име като легендарната книга на сър Артър Конан Дойл (към която в онзи момент Крайтън не изпитва топли чувства).
Изминали са шест години от събитията в остров Исла Нублар. Но всичко вече е свършило, островът е взривен, динозаврите – унищожени. Нали?
Е, оказва се, че не е така. Богатият палеонтолог Ричард Левин, в екип с оцелелия на косъм Иън Малкълм, издирват упорито следи, които да ги отведат до т.н. “Зона Б” – тайнствено съоръжение на “ИнДжен”, разположено някъде из островите в близост до унищожения вече Исла Нублар. Мястото, където динозаврите са били създавани наистина, и откъдето са били транспортирани до действителния “Джурасик парк”. С помощта на Джак Торн от “Торн Мобайл Фийлд Системст” и младия му асистент Еди Кар, Малкълм и Левин планират експедиция до Зоната, но плановете им се провалят с гръм и трясък, след като Левин изчезва някъде в джунглите на остров Исла Сорна. И Малкълм е принуден да поведе спасителна мисия, към която обаче се присъединяват и неканените хлапета Арби и Кели – които обаче, както ще се окаже, може да бъдат от полза.
Те обаче не са единствените, предприели пътуване до остров Сорна. Луис Доджсън от “Биосин” – човекът, наел Денис Недри да открадне ембрионите в първия роман – също подготвя екип. Този път целта му не са ембриони, а яйца – защото на Исла Сорна динозаврите са оставени да се скитат свободно заради мистериозна болест, засягаща популацията им по времето, когато съоръженията на острова са работели. Междувременно, приятелката на Малкълм – красивата изследователка Сара Хардинг, специализирана в изучаването на хищниците, също трябва да се добере до острова – дори това да означава да приеме услугите на Доджсън…

 

Според много фенове на оригиналния роман, “Изгубеният свят” е по-слаб от предишния. Това не е вярно. За разлика от “Джурасик парк” тук има повече действие, на героите като че е обърнато малко повече внимание (но по принцип героите на Крайтън не са чак толкова прецизно описани като при други автори) и има някои сцени, които със сигурност си заслужават и е жалко, че не са включени във филма. И като стана дума за филмът – нека онези, които критикуват екранизацията на тийн-фентъзито “Пърси Джаксън: Похитителят на Мълнии”, че не следва сюжета на книгата, да прочетат “Изгубения свят” и после да гледат филма по нея… Защото екранизацията на 

Двулогията "Джурасик Парк"

Джурасик Парк

И то се случва – не без “помощта” на Денис Недри, нает от компанията “Биосин” (основен конкурент на “ИнДжен”) да открадне динозавърски ембриони и да ги предаде на очакващите го хора. Но в една кошмарна нощ, белязана от жестока буря, нещата се объркват фатално и животните се оказват свободни извън електрическите ограждения. И ако могъщият Тиранозавър е просто глуповата машина за убиване, интелигентните Велосираптори са нещо много повече и поставят на изпитание уменията по оцеляване на нашите герои, към които вече са се присъединили и две деца – внуците на Хамънд…

Много по-мрачен, кървав и брутален от прочутия филм на Спилбърг, “Джурасик Парк” на Крайтън е шеметно пътуване с влакче на ужасите в един създаден от човека свят, обречен на смъртоносен провал. Героите не са същите, каквито ги помним от филма – тук Грант няма нищо против децата (във началото на филма той не се разбираше много с тях), а Хамънд не е приятния и мил дядка, който се тревожи за съдбата на близките си – не, тук той е безскрупулен, самовлюбен и егоистичен кучи син, тласкан от парите, амбицията и жаждата да покаже на света кой е и какво може. Нещо, което няма да го отведе към добро.

Един от най-силните романи на Крайтън, “Джурасик парк” излезе за първи път у нас през 1993-а година, под знака на издателство “Хемус”, а през 2003-а се появи отново на пазара от “Бард”, заедно с продължението си – “Изгубеният свят”:

Спилбърг няма почти нищо общо с оригиналния роман. Образът на Еди Кар е променен. Части от характера на героя му в книгата са събрани с тези на Джак Торн (който напълно го няма във филма) и двамата са обединени в съвсем нов герой – Ник Ван Оуен. Ричард Левин липсва. Историята със загадъчното заболяване и въпросите за популацията и оцеляването на динозаврите липсват… и още, и още. Въпреки това “Изгубеният свят: Джурасик парк 2″ е страхотен филм и със сигурност трябва да присъства във всяка домашна видеотека.
Ще ми се “Бард” да преиздадат дебелия том, в който бяха събрани двата романа. Същото важи и за останалите книги на Крайтън. Просто той, заедно със Стивън Кинг, е автор, който е задължителен за всички любители на трилъра и фантастиката.

bottom of page