top of page

Има добри български автори. Има и лоши български автори. Като че вторите са повече от първите, или поне с такова впечатление съм останал, но това е друг въпрос.
Сред добрите е Бранимир Събев.
Няма да правя анализ на всеки един от разказите в новия му сборник - това е трудоемка задача и ревюто ми ще стане дълго колкото... така де, колкото роман на Кинг. Вместо това ще карам както аз си знам. Няма да пиша професионално ревю (защото не мога), а просто ще кажа две-три неща по темата.
Бранимир привлече вниманието ми още с първия си сборник, "Хоро от Гарвани", където имаше много добри попадения и някои не чак толкова добри, да бъда честен, но - хайде сега, това е нормално за младите писатели. Нали в това е разковничето - в упоритостта и творческото развитие. Никой, освен най-костеливите орехи, не тъпче на едно място, а се развива с времето, стига наистина да обича онова, което върши. Бранимир Събев определено обича да пише.
И в резултат вторият му сборник, "Човекът, който обичаше Стивън Кинг" е една голяма... не, огромна, стъпка от "Хорото". Стъпка в правилната посока. За времето между двата сборника стилът му определено е претърпял голямо развитие, станал е по-стегнат, по изчистен, по-добър.
Разказите са 14, от качествено крими ("Арлекин") до изпълнени с насилие и кръв истории ("Хижата") и със сигурност няма да разочароват феновете на най-многоликия и най-мрачен сред литературните жанрове. Разказът, дал име на сборника, е едно същинско малко бижу, написано с такъв психологизъм, че сякаш е писано ако не от самия Кинг, то поне от автор като Кунц да речем. Моят личен любимец обаче е "Благословеният, вещицата и дяволът". Брутален, брутален! "Видеокасети" беше сладък (не съм сигурен дали това е точната дума, 

 

Човекът, който обичаше Стивън Кинг

но да приемем, че да), а "Докъде водят мечтите" - жесток, много жесток, но от онзи тип жестоки разкази, които всеки фен на психотрилъра ще обикне веднага. Другите разкази... хей, чакайте малко. Защо просто не проверите сами? Вземете си сборника, дайте му шанс - на него и на автора му, защото не всеки ден се среща качествена творба в жанра от български автор (те повечето -но не всички - пишат или за разни неща, дето само те си разбират и добре че се появиха няколко млади и талантливи хора, които се опитват да променят нещата). Бранимир Събев израстна много от "Хоро от гарвани" насам. Доверете му се. Хванете го за ръка. Оставете го да ви поведе там, в мрака, където дебнат странни форми и разни неща дебнат всяка ваша стъпка. Тръгнете с него по пътеката... и не стъпвайте отстрани, защото тъмата е гладна, вечно гладна.
Окей, Бран, чакаме някой роман, мой човек. Или в краен случай нов сборник в близките две-три години. Със сигурност ще ни изненадаш отново.
След "Хрониките на Ралмия" на Александър Драганов, "Черният ангел - раждането на един от нас" на Иван Русланов, "Зеницата на смъртта" на Силвия Петрова, "Преобразена" на Десислава Дюлгерян и сборници като "Мечове в леда" и "До ада и назад", "Човекът, който обичаше Стивън Кинг" ми върна вярата в нашенските автори. Вяра, която мислех за изгубена отдавна.

И остава да видим как се е справил Бран с "Пустинния скорпион", третият му сборник. Аз съм сигурен, че се е справил отлично, а вие?

bottom of page