top of page

Когато Алекс Джаспърс влиза в училищната библиотека, за да намери книги за своята домашна работа, той не подозира, че ще бъде отведен във вълшебен свят на име Ралмия. Тъкмо това обаче се случва, когато магьосникът Санарос натоварва обикновения довчера ученик със съдбоносна задача - да намери появилата се наново Перла на Феникса, единствена надежда срещу завръщането на древен зъл дух, който иска да пороби Ралмия и да почерни магията й, причинявайки катаклизъм, който би отекнал и до нашия свят. Въоръжен с могъщи оръжия и вълшебни артефакти, Алекс тръгва на опасно пътешествие из непознатия за него свят, населен с елфи, джуджета, дракони и троли. И макар да намира верни приятели, пътят му може да се окаже смъртоносен, когато от мрака на миналото изплува сянката на ужасяващ Рицар на Смъртта...

 

Една не много голяма, но много симпатична книжка, която със сигурност ще допадне на феновете на фентъзито. С една уговорка - на феновете накласическото фентъзи; онова населено с джуджета, елфи, феи и дракони фентъзи, което днес се среща твърде рядко и единствено титани като Тери Брукс и Реймънд Фийст продължават да поддържат огъня му жив.

Хрониките на Ралмия: Перлата на Феникса

Симпатичните, живи герои са първото и най-важното за едно фентъзи. Тук ги има. 
Зловещите злодеи, каращи ни едновременно да ги мразим и харесваме - има ги и тях. 
Това са все неща, които накланят везните в полза на книгата. Стилът е лек, приятен, чете се бързо и не затруднява (на места обаче е трябвало да пипне редактор, тук съм съгласен с ревюто на Бранимир Събев в The Dark Corner), хуморът е само плюс за подобна история - хубавото е, че авторът не е прекалил с него, иначе историята можеше да се превърне в нещо съвсем различно и, честно казано, не толкова добро. Корицата е много симпатична, хваща окото, а това, макар и да не е най-важното в една книга, все пак е важно - ако не за друго, то поне за първото впечатление.
Категорично не съм съгласен с повечето от негативните ревюта. Не за друго, а защото това все пак е първият роман на автора, нормално е някои неща да не са изпипани. Няма как автор с нищо издадено на пазара досега да изкара следващия "Властелин" например, нали? Да, има неща, които можеха и да бъдат направени по-добре, има сцени, които можеха да изглеждат по-инак или изобщо да ги няма. Но дори и в този си вид книгата е чудесно приключение, което ще допадне основно на по-младите сред фентъзи феновете. Аз вече не съм от тях (на 24 е трудно да се впиша в тази група ;) ), но въпреки това книжката ми хареса. Авторът сам признава, че желанието му е било да събере всичко, което харесва и цени във фентъзито. Е, ако пита мен, успял е. Атмосферата е точно приказно-приключенска, от онзи тип, който пленяваше сърцата ни в самото начало, когато за първи път всеки от нас откриваше титаничния жанр на фентъзито. Това, лично за мен, е най-големият плюс. Като човек, ненаситно поглъщащ саги като "Песен за огън и лед", "Малазанската книга на мъртвите", "Сянката на Умелите" и т.н. определено имах нужда от нещо подобно - глътка свежо, неангажиращо приключение, което да препрочитам с удоволствие от време на време (имам книжката от около седмица или две след като излезе). 
Накрая - Александър Драганов има и по-добри неща (все още смятам "Водопадът на Зората" за едно от най-добрите му неща), но въпреки това "Перлата на Феникса" трябва да присъства в библиотеката на всеки фен на класическото фентъзи. Ако не за друго, то поне за да ни покаже, че в България има кадърни автори в жанровете на фентъзито и хоръра (скоро може би ще има ревюта на други добри неща от наши автори) и ако искаме те да се развиват и увеличават, трябва да ги подкрепим. 

bottom of page